fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

O dostępności usług aptecznych w powiecie mogileńskim – interpelacja posła J. Szopińskiego

Spotkania poselskie w okręgu wyborczym niejednokrotnie służą rozwiązywaniu lokalnych problemów. Tym razem spotkanie posła Jana Szopińskiego w starostwie z samorządowcami powiatu mogileńskiego zaowocowało na razie interpelacją poselską.

 

Członkowie Zarządu Powiatu Paweł Jankowski i wicestarosta Tomasz Krzesiński (przewodniczący RP SLD) podzielili się z posłem problemem z zachowaniem podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne, którzy postanowili nie zastosować się do postanowień prawa miejscowego i odmówili prowadzenia działalności farmaceutycznej w porze nocnej oraz dni wolne od pracy. Wobec takiej sytuacji – mieszkańcy powiatu pozbawieni są możliwości korzystania w tym czasie z usług aptekarskich.

Podejmowane przez powiatową Komisję Edukacji, Kultury, Zdrowia i Bezpieczeństwa oraz Zarząd Powiatu działania nie przyniosły oczekiwanego skutku.

Poseł Jan Szopiński wystąpił z interpelacją do Ministra Zdrowia, który interpretując obowiązujące przepisy i odpowiadając na pytania J. Szopińskiego – może określić wykładnię prawną przydatną nie tylko w powiecie mogileńskim.

Oto tekst interpelacji w sprawie wsparcia samorządów powiatowych w zakresie realizacji obowiązku zapewnienia całodobowego funkcjonowania aptek:

„Szanowny Panie Ministrze,

zgodnie z treścią ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, rolą aptek ogólnodostępnych, jako placówek ochrony zdrowia publicznego, jest świadczenie pełnego zakresu usług farmaceutycznych. W zakres tych usług wchodzi między innymi zaspokajanie potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych, także w systemie całodobowym, w godzinach nocnych oraz w czasie dni wolnych od pracy.

Świadomość tych służebnych wobec mieszkańców zobowiązań ma każdy przedsiębiorca i każdy podmiot podejmujący się prowadzenia regulowanej działalności aptekarskiej w oparciu o obowiązujące akty prawne.

Istotny problem w realizacji ww. przepisów zgłaszają władze samorządowe Powiatu Mogileńskiego: Na podstawie art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 94 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, Rada Powiatu podjęła w dniu 20 grudnia 2019 roku uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Mogileńskiego od dnia 20 stycznia 2020 r. do 3 stycznia 2021 r., także w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Ustalenie rozkładu godzin pracy służy takiej organizacji systemu, by mieszkańcy powiatu mieli właściwie zorganizowaną opiekę farmaceutyczną, przy jak najmniejszych kosztach koniecznych do poniesienia przez firmy aptekarskie.

Niestety, niektórzy przedsiębiorcy prowadzący apteki ogólnodostępne postanowili nie zastosować się do postanowień ww. prawa miejscowego i odmówili prowadzenia działalności farmaceutycznej w porze nocnej oraz dni wolne od pracy, przez co uniemożliwili mieszkańcom powiatu korzystanie w tym czasie z usług aptekarskich.

W związku z powyższym problemem, uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy w przypadku, gdy dana apteka nie respektuje obowiązującej uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu i nie podejmuje działalności w wyznaczone jej w Uchwale niedziele, święta i inne dni wolne od pracy, przez co w sposób uporczywy nie zaspokaja potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych, zasadne jest cofnięcie zezwolenia na prowadzenie takiej apteki przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na podstawie właściwych przepisów?
  • Czy powyższy przypadek wypełnia przesłanki art. 103 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo Farmaceutyczne „…Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie (…) jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych”?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje wyposażenie w najbliższej przyszłości samorządów powiatowych w instrumenty prawne, inne niż wnioskowanie do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo Farmaceutyczne, pozwalające na dyscyplinowanie aptek łamiących przepisy w zakresie zapewnienia usług w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy, np. poprzez system kar finansowych lub odszkodowań za konieczne działania zastępcze?

Pilne wsparcie samorządów powiatowych w kwestii zapewnienia mieszkańcom całodobowych usług aptekarskich, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jest szczególnie istotne w związku z istniejącym w Polsce i na świecie stanem epidemicznym, którego zakończenia nie potrafi określić ani rząd, ani epidemiolodzy.

Z wyrazami poważania

Jan Szopiński

Poseł na Sejm RP”.

 

Sprawę w Mogilnie opisał portal informacyjny  mojakruszwica.pl w tekście AS z 26 sierpnia 2020 r.

O odpowiedzi Ministra Zdrowia na interpelację posła poinformujemy.

Opr. Nina Michalak

26 sierpnia 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem