fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

W 75 Rocznicę Bratobójczego Mordu pod Skaryszewem

KU PAMIĘCI OFIAR  BRATOBÓJCZGO MORDU POD SKARYSZEWEM

75 lat temu, w niedzielę 18 lipca 2021r.  w lesie za Skaryszewem koło Radomia odbyła się kombatancka uroczystość ku czci i pamięci ofiar bratobójczego mordu dokonanego przez oddział WiN dowodzony ppor. Tadeusza Zielińskiego ps. Igła, czeladnika krawieckiego. Stąd pseudonim ,,Igła". Ofiarami mordu stali się żołnierze batalionu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jadący służbowo tą trasą z Rzeszowa do Warszawy. Jednostka ta zwalczała bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz krajowe grupy zbrojne występujące przeciwko władzom polskim, ustanowionym po zakończeniu II wojny światowej.1. Irena i Alfred Wnukowscy nr 2

/Na zdjęciu Małżeństwo Irena i Alfred Wnukowscy/:

Z informacji przedstawionej przez majora Stanisława Kuśmierskiego - prezesa Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Radomiu, przewodniczącego rocznicowej uroczystości wynika, że w tracznym wydarzeniu  stracili życie młodzi ludzie, zamordowani przez jeszcze młodszych. Oddział WiN dowodzony przez 21 -letnigo  ppor. ,,Igłę" zorganizował zasadzkę w lesie, w s sąsiedztwie Budek Skaryszewskich  by zdobyć samochody potrzebne do zamierzonego zbrojnego wypadu na Iłżę. Zbieg okoliczności spowodował, że trafił na drużynę osłaniającą dowódcę jednostki swoich wrogów politycznych. Został rozstrzelany nie tylko 25 - letni dowódca batalionu mjr. Alfred Wnukowski, lecz zamordowana także jego żona Irena, będąca w szóstym miesiącu ciąży. Jechała do matki w Warszawie. Zostali także rozstrzelani młodzi żołnierze batalionu KBW: por. Ignacy Łotowicz, plut. Kazimierz Gawronek oraz szeregowi: Tadeusz Kruczek, Franciszek Antoniewicz, Edmund Gładysiak, Leon Jóźwiak i Władysław Szaja. Przeżył szczęśliwie ciężko ranny Jan Basiuk, dowieziony skrycie furmanką do Skaryszewa przez miejscowego leśnika. Oni dostarczyli cennych informacji o bratobójczej zbrodni , jaka 18 lipca 1946 roku miała miejsce w lesie w sąsiedztwie Budek Skaryszewskich.

Przypominał o niej także napis na obelisku, odsłonięty w 1952 roku. Po zmianach ustrojowych w Polsce został jednak zniszczony. Kombatanci i strażnicy pamięci, corocznie spotykają się, pod skromnym krzyżem w lesie za Skaryszewem, snując wspomnienia, informując o starania zmierzających do utrwalenia miejsca tragedii trwałym napisem. Jak dotąd - bezskutecznie.

18 lipca – w 75 rocznicę bratobójczej zbrodni - zjawiło się pod bezimiennym krzyżem, a następnie na parkingu w lesie za Skaryszewem – wielu przedstawicieli organizacji społecznych, w tym kombatanckich.

Prowadzący uroczystość Stanisław Kuśmierski powitał licznie przybyłych jej uczestników. Poza kombatantami i seniorami wojskowymi, także m.in. posła Lewicy Andrzeja Rozenka, Patryka Fajdka asystenta Wicemarszałka Senatu RP Gabrieli Morawskiej – Staneckiej, Waldemara Kaczmarskiego przewodniczącego struktur Nowej Lewicy w Radomiu, Przewodniczącego stowarzyszenia ,,Pokolenia” Mirosława Ciurę, prof. Henryka Bednarczyka przewodniczącego Komitetu Honorowego i Józefa Skrobisza z Iłży. Poseł Lewicy Andrzej Rozenek wyraził radość , że w spotkaniu uczestniczy gen. bryg Marek Dukaczewski – były podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta A. Kwaśniewskiego i szef wojskowych służb informacyjnych w latach 2001- 2005. Nie krył też swego stosunku do sprawców bratobójczej zbrodni. Po spotkaniu, napisał o tym tak w internecie:

-Jak co roku uczestniczyłem w uroczystości pod Skaryszewem, której celem jest upamiętnienie ppłk Alfreda Wnukowskiego, jego żony i oddziału Wojska Polskiego. Zebraliśmy się w miejscu chuligańsko zniszczonego pomnika. Trzeba zrobić wszystko, by przywrócić tam znak, godny symbol żołnierskiej śmierci.

Ppłk Alfred Wnukowski, jego żona w 6. miesiącu ciąży i żołnierze Wojska Polskiego zostali zamordowani w Lasach Skaryszewskich. Był 18 lipca 1946 roku. Bandyci owładnięci nienawiścią i fałszywą ideologią, bezsensownie przelali polską krew. Oddajmy hołd tym, którzy zginęli męczeńską śmiercią-.

Bez ogródek swój stosunek do działalności niektórych ,,Wyklętych” wyraził Roland Dubowski przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, przybyły wraz z innymi członkami zarządu i sztandarem. Przypomniał, że rodzice urodzonego w Omsku (ZSRR) Alfreda Wnukowskiego to z krwi i Polacy: Marian Wnukowski i Stefania Uszacka. Dlatego Alfred Wnukowski, na wieść tworzeniu w ZSRR polskiej armii, złożył podanie o przeniesienie do I Armii WP. Został oficerem IV dywizji. W wieku 23 lat otrzymał awans na stopień majora. Wyzwalając Polskę, walczył w rejonie Warszawy, na Wale Pomorskim, Kołobrzegu, nad Odrą i Nysą, w operacji berlińskiej. Zwycięski marsz zakończył nad Łabą. Po przeniesieniu IV dywizji do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego , służył w jego szeregach.

Zbigniew Gołąbek Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów w Radomiu wyraził refleksję jaka była skomplikowana polska droga do wolności, niepodległości i jak ważne jest łączenie przeszłości z terazniejszością i przyszłoscią.

Łączy nas niekwestionowany wkład w odzyskanie wolności WP i oddziałów partyzanckich, pamięć, tożsamość i wartości. Ludzie chcą prawdy, pokoju i rozwoju, pewności jutra..

Dzisiaj rozmawia się o tym co decyduje o przyszłości i zauważa się dokonania oraz fakt gwarantujący bezpieczeństwo współdziałanie - Unia Europejska i NATO.

Przypomniał z jakim zaangażowaniem w 1989 roku organizowano uroczystość rocznicową w Budkach Skaryszewskich w czym współuczestniczył. Była m.in. kompania honorowa WP, orkiestra garnizonowa, uczestniczyła delegacja z jednostki wojskowej w Rzeszowie. Nikt nie przewidział profanacji i zniszczenia pomnika utrwalającego pamięć o pomordowanych żołnierzach Wojska Polskiego. Dobrze, że są ludzie odważni, zabiegający o przywrócenie czci, wdzięczni bohaterom w mundurach. Cześć i chwała bohaterom!

Organizatorzy nie zapomnieli też o tych odważnych, wdzięcznych za bohaterską walkę prowadzoną przez pomordowanych i zabiegających o należne ich uhonorowanie.

Z okazji 40 – lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego medalami zostali uhonorowani m.in. : Józef Skrobisz, Dariusz Jasiński, Krzysztof Łagowski, Henryk Bednarczyk, Edward Dąbrowski i Janusz Czyszkowski. (emka).

Uroczystości pod Skaryszewem - Poczty SztandaroweUroczystości pod Skaryszewem - zaproszeni

Uroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod SkaryszewemUroczystości pod Skaryszewem

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem