fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Lewica wspiera środowisko LGBT+

Już jutro, w sobotę 9 lipca odbędzie się w Kielcach II Marsz Równości.

– Według rankingu Rainbowe Europe (Tęczowa Europa), który łączy prawny indeks równości oraz przegląd klimatu społecznego dla osób LGBT+, Polska zajmuje obecnie 44 miejsce z wynikiem 13% na 100%. Za nami jest wyłącznie Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan. – powiedział podczas konferencji prasowej  Sebastian Gaweł, członek Zarządu Nowej Lewicy w Kielcach, sekretarz Federacji Młodych Socjaldemokratów.

Warto przy tym zauważyć, iż na pierwszym miejscu rankingu jest Malta (92%), która jest również liderem
w rankingu państw, w których najwięcej osób deklaruje wyznanie katolickie.

- Wydawałoby się, że dwa miejsca w tak różnych rankingach się wykluczają, a jednak nie. Dominacja danego wyznania nie powinna mieć wpływu na politykę państwa w stosunku do polskich obywateli, którzy zaliczają się do określonych mniejszości. Prawa osób LGBT+ to prawa człowieka. Szkoda, że do rządzącej w Polsce partii, tj. PiS to nie dociera – podsumował S. Gaweł.

Paweł Szczygieł, przedstawiciel Młodej Lewicy zwrócił uwagę na problem braku prawdziwej edukacji seksualnej w Polsce.

P. Szczygieł zwrócił uwagę, że edukowanie następnych pokoleń o rzeczach, z którymi będą się musieli zmierzyć w przyszłości jest niezwykle ważne. Zgodne z programem Nowej Lewicy takie zajęcia byłyby obowiązkowe. Miałyby na celu kształtowanie młodzieży w tematach własnej seksualności, o tym jak wpływa ona na relacje międzyludzkie, jakie są związane z tym zagrożenia oraz kształtowanie prawidłowych postaw względem samego siebie jak i odmienności. 

- Warto pochylić się nad kilkoma kwestiami takimi jak antykoncepcja, choroby weneryczne, uzależnienia, walka z różnego rodzaju zaburzeniami seksualnymi czy mniejszości seksualne, które jak dotąd poruszane są w szkołach głownie na lekcjach religii. – powiedział P. Szczygieł dodając, iż nauka przekazywana dzieciom na tych zajęciach jest mocno zniekształcona przez zapatrywania kościoła oraz prowadzi do stygmatyzacji stylu życia oraz postaw niezgodnych z jego nauczaniem. To kieruje młodzież do nietolerancji wobec mniejszości, czyli braku zrozumienia dla odmienności rówieśników.

Edukacja seksualna to również ochrona najmłodszych przez tzw. niechcianym dotykiem. - Temat pedofilii jest zdecydowanie zbyt często ignorowany. Brak świadomości w tym zakresie może prowadzić do tragedii. Trzeba edukować dzieci i uczyć, że każdą tego typu sytuację powinny zgłaszać rodzicom czy opiekunom – stwierdził
P. Szczygieł.

Konserwatyzm polityczny nie musi oznaczać odrzucenia społecznego osób LGBT+.

- David Cameron, były premier brytyjski Torysów, uzasadniał poparcie dla małżeństw jednopłciowych z pozycji konserwatywnych. Mówił, że małżeństwo jest formą realizacji tradycji, życiowej stabilizacji i innych wartości prawicowych. Niestety, polska prawica jeszcze do tego nie dorosła, dlatego musimy cały czas tę, w gruncie rzeczy oczywistą sprawę, wałkować – powiedział Grzegorz Banasik z Partii Razem.

Właściwym sposobem zapewnienia równości osobom nieheteronormatywnym jest umożliwienie
im zawierania małżeństw o skutkach identycznych do tych, jakie wywołuje obecnie małżeństwo osób różnej płci.
– Takie rozwiązanie umożliwi rodzinom nieheteronormatywnym korzystanie z szeregu praw i wolności obecnie zarezerwowanych dla rodzin heteroseksualnych – dodał G. Banasik.

Chodzi tu w szczególności o prawo do posiadania wspólnego majątku i swobodnego dysponowania nim, prawo do wspólnego rozliczania dochodów, adopcja dzieci niespokrewnionych lub pozostających wcześniej pod opieką współmałżonków, rozwiązania związku w sposób zapewniający sprawiedliwy podział majątku, uzyskania alimentów oraz utrzymania kontaktów z dziećmi, itp.

- W Partii Razem stawiamy sprawę jasno: obok prawa do bezpiecznego przerywania ciąży, prawo do małżeństw jednopłciowych, to nasz światopoglądowy priorytet. Wierzę, że kiedy za półtora roku opozycja dojdzie do władzy, dzięki wysiłkom polskiej Lewicy, tj. Partii Razem i Nowa Lewica, te postulaty zostaną wprowadzone
w życie – powiedział G. Banasik.

W Polsce, aby dokonać urzędowego uzgodnienia płci należy udać się do sądu. Konieczna jest długa, żmuda
i najczęściej okupiona zdrowiem psychicznym osób, które chcą tego dokonać (oraz ich rodzin), procedura.

– Szansa na to, żeby osobom transpłciowym i ich rodzinom zaoszczędzić dodatkowej niepotrzebnej traumy  przepadła. Ustawa o uzgodnieniu płci zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i odpuszczona przez Sejm, który nawet nie zagłosował nad odrzuceniem prezydenckiego veta, trafiła do kosza. – mówi Renata Janecka, członkini zarządu Nowej Lewicy w Kielcach. Jak dodała, wyrzucenie ustawy do kosza nie oznacza, ze Polska stanie się krajem bez osób transpłciowych. 

- Kluczową zmianą prawna dla osób transpłciowych jest takie ustawowe uregulowanie tej kwestii,
by postępowanie miało charakter nieprocesowy. Tylko wówczas byłoby możliwe przeprowadzenie go bez kuriozalnego wymogu pozywania rodziców. – dodaje R. Janecka.

Nowa Lewica zapisała konieczność dokonania zmian w tym zakresie w polskim prawodawstwie do swojego programu. I nie chodzi tylko o  wyeliminowanie pozywania rodziców. Kompleksowa regulacja tych osób powinna zakładać możliwość dokonania zmiany w akcie urodzenia, kwestie wymiany dokumentów dotyczących
np. kwalifikacji szkolnych i zawodowych bez udziału osób najbliższych.

- Pragnę przypomnieć, że to polityk Nowej Lewicy, Robert Biedroń, otrzymał w czerwcu prestiżową, międzynarodową  nagrodę środowiska LGBT+. Europoseł wystąpił z inicjatywą rozpoczęcia prac nad Międzynarodową Konwencją Praw Osób LGBT+. Musimy zrobić wszystko, aby powstrzymać homofobię, transfobię, biofobię.  Powstrzymać nienawiść i zapewnić wszystkim równość i godność – podsumowała
R. Janecka. 

Lewica jest konsekwentna w dziedzinie równości czego wyrazem są składane projekty ustaw: o równości małżeńskiej, związków partnerskich, o uzgodnieniu płci o ochronie przed przemocą i mową nienawiści oraz po przeciwdziałaniu dyskryminacji. To projekty ustaw, które mogą przywrócić normalność w Polsce.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem