fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Biedroń: Sytuacja w Polsce powinna być lepiej monitorowana, potrzebujemy wzmocnienia służb specjalnych

Jesteśmy w stanie wojny hybrydowej z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi. Przykładów tego mamy bardzo wiele. Sytuacja w Polsce powinna być lepiej monitorowana, wypadki i incydenty związane z podpaleniami stają się naszą codziennością. Wszystko to budzi wątpliwości i stawia wiele znaków zapytania, na które musimy znaleźć odpowiedzi.

Kiedy Putin straszył wojną to deklarował, że ona się zacznie właśnie od tego typu sytuacji: od podpaleń, prowokacji i prób destabilizacji kraju. Wiele z tych pożarów, które miały miejsce powinny zostać wyjaśnione w trybie pilnym. Lewica wraca się do szefa MSWiA o pilne wyjaśnienie tych incydentów. Opinia publiczna powinna szybko otrzymać odpowiedź na pytanie: dlaczego dochodzi do takiej serii podejrzanych podpaleń?

Na to wszystko nakłada się sytuacja z sędzią Szmydtem, który nagle ucieka z Polski i prosi o azyl we wrogim nam państwie, z którym prowadzimy wojnę hybrydową. Zachodzi podejrzenie, że on uciekł, ponieważ wiedział, że służby mogą już deptać po piętach.

Tak dla specjalnej komisji ds. wpływów rosyjskich

Dlatego popieramy pomysł powołania komisji specjalnej w strukturach rządowych, która będzie badać wpływy Rosyjskie i Białoruskie w Polsce. Chcemy, aby tam znaleźli się profesjonaliści, którzy cieszą się ponadpartyjnym zaufaniem. To bardzo ważna, aby w sprawach wagi państwowej nie uprawiać tej wiecznej wojny Polsko-Polskiej, pomiędzy dwoma obozami politycznymi. Jako Lewica nie damy się wpisać w taki model, w którym państwo staje zakładnikiem jednej czy drugiej partii politycznej.

Będziemy szukali kompromisu, jeżeli chodzi o skład tej komisji, a także współpracowali z premierem, jeżeli chodzi o jej powołanie. Nie będziemy podstawiać nogi.

Należy również w trybie pilnym wprowadzić mechanizm, w którym sędziowie i prokuratorzy będą weryfikowani, kiedy mają dostęp do dokumentów o klauzuli tajne, ściśle tajne i niejawne. To niezwykle ważne w kontekście sędziego Szmydta, który nie został zweryfikowany. To będzie gwarancja, że taka osoba została sprawdzona i jest monitorowana.

Delegatury ABW

Takie uprawnienia nie mogą być na piękne oczy, dlatego też potrzebujemy wzmocnienia służb specjalnych. Po pierwsze, uporządkowania chaosu, który zostawił nam PiS. Pamiętamy tę wojnę pomiędzy ABW a CBA, która była destrukcyjna. W 2017 r. ona zakończyła się tym, że pani premier Beata Szydło zlikwidowała delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w niektórych miastach. Jesteśmy po konsultacjach z premierem Donaldem Tuskiem i takie delegatury wrócą na mapę Polski i ona również powróci do Bydgoszczy.

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i eurodeputowany
Bydgoszcz, 15 maja 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem