fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Mackiewicz: Poniżanie i obrażanie kobiet nie ma końca

Czy środowisko feministek jest dziś jednolite? Czy są w nim konflikty? Jeśli tak – to na jakim tle? Czy dają o sobie znać partyjne podziały?

Nasze środowisko nigdy nie było i nie będzie jednolite. Cel mamy raczej ten sam. Różnimy się jednak w podejściu co do sposobu działania, mamy inne doświadczenia i cele pośrednie w zależności czy jesteśmy feministkami/feministami na własny użytek osobistych poglądów, czy angażujemy się na zewnątrz, próbując wpłynąć na poglądy innych z znanego sobie środowiska ludzi, czy może wpływać na decyzje władzy publicznej i egzekwować prawo, pomagać innym, czy też zmieniać prawo. Inaczej podchodzą do tego działaczki organizacji pozarządowych, radne, specjalistki/profesorki od tematyki gender. I tak powinno być. Na różnych etapach nasze drogi spotykają się.

Tam, gdzie dochodzą kwestie decyzji i działalność partii dochodzą oczywiście różnice na innych płaszczyznach. Rywalizacja między partiami i wewnątrz nich, dopasowanie się do oczekiwań wyborców i/lub męskiej większości we władzach i składzie danej partii. Najlepsze przykłady to parytety na listach wyborczych (obecnie działają jedynie kwoty) oraz podejście do ogólnie mówiąc praw reprodukcyjnych kobiet.

Jakie priorytety mają kobiety SLD? Wywalczenie prawa do aborcji, edukacji seksualnej? Czy w Waszych postulatach jest też poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy?

Ha! – zwiększenie liczby kobiet w SLD..? Większa liczba kobiet we wszystkich ciałach decyzyjnych życia publicznego i nie tylko..? To część środków do osiągnięcia normalności – gdy pozycja kobiet i mężczyzn będzie równorzędna a na poziomie indywidualnym każda kobieta i mężczyzna będą porównywalnie traktowani oraz nie dyskryminowani ze względu na płeć. Stąd zawiązałyśmy w ramach SLD platformę programową „Forum Równych Szans i Praw Kobiet”, w ramach której dyskutują i działają koleżanki członkinie oraz sympatyczki partii/lewicy. Wiele z nas, szczególnie na szczeblach lokalnych - w tym szczególności prezydentki i wiceprezydentki, radne gminne i powiatowe - angażuje się w rozwiązywanie konkretnych problemów kobiet; np. miejsca w żłobkach, przedszkolach aby móc wrócić na rynek pracy. Zdecydowana większość działa także w różnorakich organizacjach pozarządowych lub ruchach nieformalnych. To po prostu aktywne dziewczyny! W większości powiatów, w których działa SLD – panie włączają się także w akcje ogólnokrajowe. Ostatnie przykłady to organizacja lub współorganizacja Czarnych Protestów, zbiórka podpisów pod projektem ustawy w ramach Komitetu „Ratujmy Kobiety”, którego zresztą SLD był członkiem na szczeblu krajowym.

Co Sojusz może realnie robić dla kobiet, będąc poza Sejmem?

W parlamencie zmienia się prawo, a i opozycja w obecnej kadencji nie ma na to żadnego wpływu. Nie zastanawiam się co możemy realnie robić. Bowiem my robimy w realu dużo, o czym mówiłam w odpowiedzi na poprzednie pytanie.

Czytaj cały wywiad z Anną Mackiewicz, który oryginalnie ukazał się w Trybunie, kliknij tu.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem