fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Zemke: Kwestia stosowania w Polsce odpowiedzialności zbiorowej powinna być elementem rozmowy KE z polskim rządem

- Mieliśmy dziś przyjemność wystąpić przed eurodeputowanymi i opowiedzieć o wielkiej tragedii, jaka dzieje się w Polsce. A mianowicie, iż w wyniku ustawy z 16 grudnia 2016 r. śmierć poniosło już 36 osób, a 55 000 byłych funkcjonariuszy jest represjonowanych – oświadczył Andrzej Rozenek, pełnomocnik obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej zmieniającej represyjne zapisy ustawy o emeryturach funkcjonariuszy mundurowych.

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce", zorganizowana przez FSSM, KOIU, SLD oraz troje europosłów S&D – Bogusława Liberadzkiego, Krystynę Łybacką i Janusza Zemke.

Do wysłuchania wystąpień i debaty zaproszeni zostali członkowie czterech komisji Parlamentu Europejskiego – LIBE (Wolności Obywatelskie), DROI (Prawa Człowieka), EMPL (Zatrudnienie i Sprawy Socjalne) i JURI (Prawo). Z Polski przybyła ponad 50-osobowa delegacja osób pokrzywdzonych ustawą, przedstawiciele FSSM z prezydentem Zdzisławem Czarneckim, związków i stowarzyszeń służb mundurowych wchodzących w skład Federacji, SLD z sekretarzem generalnym Marcinem Kulaskiem, Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej z Andrzejem Rozenkiem, Rzecznika Praw Obywatelskich, reprezentanci różnych instytucji europejskich i dziennikarze.

konfa2280218

- My się na to nie zgadzamy, nie zgadzamy się na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej stwierdził Andrzej Rozenek podczas konferencji prasowej po zakończeniu konferencji. - Uważamy, że jeżeli ktoś popełniał w przeszłości jakiekolwiek złe czyny, to powinien za nie odpowiedzieć, ale dopiero po sprawiedliwym procesie. I każdy z takich procesów powinien mieć charakter jednostkowy, a nie skazywać 55 000 osób za czyny, których nigdy nie popełnili – podkreślił polityk SLD.

Rozenek poinformował, iż dyskusja w gmachu Parlamentu Europejskiego dotyczyła przestrzegania w Polsce prawa oraz podstawowych wartości Unii Europejskiej. - Mówiliśmy też o konkretnych przypadkach funkcjonariuszy, którzy stracili życie lub, którzy dziś są ofiarami właśnie tej ustawy. Z tego co zrozumiałem, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego byli wstrząśnięci tym co usłyszeli, ponieważ to się nie mieści w żadnych standardach europejskiego państwa - podsumował.

Pełnomocnik obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej przedstawił również problem braku możliwość odwołania się od decyzji o obniżeniu emerytury. - Mówimy o sytuacji, w której obywatelom nie przysługuje żadna normalna droga prawna, co z tego, że odwołali się do sądu, kiedy to sąd od pół roku nie wyznacza żadnej wokandy. Odwołujemy się do ministra spraw wewnętrznych, kiedy to minister spraw wewnętrznych w trybie artykułu 8a udzielił na tę chwilę odpowiedzi zaledwie kilku osobom, a mówimy o 55 0000 poszkodowanych – nakreślił problem Rozenek.

- Pragnę podkreślić z całą mocą, że w konferencji brali udział nie tylko parlamentarzyści z Polski, ale w spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści z Austrii, Niemiec, Grecji, Estonii, Szwecji, Bułgarii, czy też Rumunii - powiedział Janusz Zemke, eurodeputowany SLD. - Uważamy, że ustawa wprowadza odpowiedzialność zbiorową i łamie ona podstawowe prawa obywatelskie - podkreślił Zemke podczas konferencji prasowej.

- Stąd nasz podstawowy wniosek z tego, co się dzieje w Polsce, będzie polegał na tym, iż występujemy wspólnie, polscy parlamentarzyści oraz parlamentarzyści z bardzo wielu innych państw, do Komisji Europejskiej, żeby w trakcie rozmów z polskim rządem o przestrzeganiu praworządności w Polsce, postawić także problem wprowadzania na coraz szerszą skalę odpowiedzialności zbiorowej – poinformował polityk SLD.

- Nigdy nie będzie naszej zgody na to, żeby karać ludzi bez wyroku sądu, a tymczasem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało dotkliwie ukaranych i upokorzonych podkreślił.

- Wystąpimy do Komisji, żeby nie była przekonana, iż jest to wewnętrzny problem Polski, tylko jest to problem całej Unii, ponieważ w Polsce na coraz szerszą skalę łamie się podstawowe i obywatelskie prawa – zaznaczył.

Janusz Zemke oświadczył, iż przygotowany zostanie projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego, na temat wprowadzania w Polsce odpowiedzialności o charakterze zbiorowym. - Komisja Europejska prowadzi z polskim rządem dialog na temat przestrzegania prawa i ta sprawa nie dotyczy wyłącznie Trybunału Konstytucyjnego, czy też sądów, ale także tego, że na coraz szerszą skalę wprowadzane są zasady odpowiedzialności zbiorowej – nakreślił problem eurodeputowany. - I to także powinno być tematem rozmów między rządem polskim a Komisją - dodał.

konfa3280218

- Przypomnę, iż SLD wraz z przedstawicielami FSSM zebrał 250 tys. podpisów pod projektem cofającym wszystkie zmiany wprowadzone ustawą z 16 grudnia 2016 r. - poinformował Marcin Kulasek, sekretarz generalny Sojuszu. - W przyszłym parlamencie nie podpiszemy umowy koalicyjnej z żadną partią, która nie zgodzi się na cofnięcie tej haniebnej ustawy – oświadczył Kulasek.

 

Apel uczestników konferencji "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce"

Reprezentujemy 55 tysięcy represjonowanych, którym odebrano świadczenia emerytalne i rentowe.

Mówimy też w imieniu 250 tysięcy Polaków, którzy odważnie podpisali się pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej poszkodowanym ich prawa nabyte.

Apelujemy do społeczności międzynarodowej, by stanęła w obronie prześladowanych emerytów mundurowych.

W obronie ludzi, którzy swoją codzienną służbą zapewniali bezpieczeństwo społeczeństwa, a wielu z nich uczestniczyło w międzynarodowych działaniach w ramach światowej walki z terroryzmem.

Dziś są oni ofiarami totalitarnych metod władzy, która gwałci konstytucję i prawa człowieka. Ci którzy kiedyś narażali zdrowie i życie za nas wszystkich, dziś potrzebują pomocy. Patrzą z nadzieją na Europę, w niej upatrują nadziei, praworządności i sprawiedliwości.

Nieludzka, haniebna ustawa zabija.

Funkcjonariusze, bezpodstawnie oskarżeni o „służenie państwu totalitarnemu”, popełniają samobójstwa, umierają na zawały i udary.

Uczyńcie wszystko, by lista ofiar, których jest już 34 nie powiększała się!

Parlament Europejski, Bruksela 28 lutego 2018 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem