fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Sojusz uczcił rocznicę śmierci członków sztabu oddziałów Armii Ludowej, które brały udział w Powstaniu Warszawskim

Armia Ludowa wzięła udział w Powstaniu Warszawskim i taktycznie podporządkowała się dowództwu Armii Krajowej, ale zachowała swą odrębność organizacyjną.

Z początkiem walk bojowcy AK i AL odnosili się do siebie nieufnie, jednakże wspólna walka z okupantem zmieniła relacje pomiędzy żołnierzami obu formacji.

W momencie kapitulacji bojowcy Armii Ludowej szli do niewoli z dokumentami AK, ponieważ wwarunkach poddania Powstania Niemcy uznali prawa kombatanckie żołnierzy Armii Krajowej, co ratowało jej bojowców przed rozstrzelaniem.

Dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego łatwiej znaleźć informację o udziale innych nacji w walkach w Powstaniu Warszawskim, niż o Polkach i Polakach walczących z opaską AL.

Przypominamy, iż w 2007 r. PiS próbował pozbawić żołnierzy Armii Ludowej statusu kombatanta. Walka z niemieckim okupantem pod sztandarem AL według członków PiS nie była częścią wojny z hitlerowskim najeźdźcą.

Bohaterstwo żołnierzy Armii Ludowej w Powstaniu Warszawskim ukazuje odznaczenie przez generała Komorowskiego „Bora” Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari poruczników AL: Edwina Rozłubirskiego, Stanisława Księżkiewicza i Jana Szebulskiego.

Przypominamy, że pod sztandarem Armii Ludowej w Powstaniu walczył Marek Edelman, ostatni przywódca Powstania w Getcie Warszawskim.

Starsze pokolenia z pewnością pamiętają opowieści o Batalionie im. Czwartaków, którzy dziś należą do panteonu żołnierzy zapomnianych.

26 sierpnia 1944 r. podczas nalotu śmierć ponieśli członkowie sztabu oddziałów Armii Ludowej, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim oraz przebywający tam oficer. Przy ul. Freta 16 odeszli na wieczną chwałę: kpt. Edward Lanota, mjr Stanisław Nowicki, kpt. Stanisław Kurland oraz por. Stefan Bratkowski, por. Anastazy Matywiecki.

W rocznicę tej bohaterskiej śmierci, w imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej kwiaty złożyła Anna-Maria Żukowska, Federację Młodych Socjaldemokratów reprezentował Jakub Pietrzak.

rocznicaAL260819

 

 

 

rocznicaAL260819b

 

 

 

rocznicaAL260819c 

rocznicaALd

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem