fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Pakiet Zdrowego Dziecka! 

Odciążenie programu nauczania 

Lewica proponuje zamianę, zamiast jednej lekcji religii, dodatkowe zajęcia z wf-u. W edukacji - liczy się jakość, a nie ilość. Uczniowie potrzebują przestrzeni na rozwój - na myślenie, dociekanie, zadawanie pytań, rozumowanie i rozwiązywanie problemów. 

Dodatkowa lekcja WF-u zamiast religii 

Według danych OECD, co czwarty chłopiec i co trzecia dziewczynka w wieku 5-9 lat w Polsce ma nadwagę. Liczba ta sukcesywnie rośnie, a za główną przyczynę podaje się brak aktywności fizycznej. Zmiana proponowana przez Lewicę nie zwiększy liczby godzin lekcyjnych. Dodatkowy WF będzie się odbywał w miejsce jednej godziny religii. 

Edukacja prozdrowotna i klimatyczna 

Zamiast dodatkowych lekcji historii (w wersji min. Czarnka),nauka o tym, co ważne dla przyszłości. Jak być zdrowym? Jak poradzić sobie w pierwszej pracy? W jaki sposób ratować naszą planetę? Szkoła musi przygotowywać do realnego życia. 

Szkolna integracja na początek roku szkolnego  

Pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego - i tego po pandemii, i każdego następnego - muszą być czasem na szkolną integrację. Dajmy ten czas naszym dzieciom, niech pobędą ze sobą razem w szkole, zorganizują warsztaty, zagrają w piłkę, poznają nauczycieli. Niech do nauki wezmą się spokojne, zaciekawione i otwarte na nową wiedzę - szkoła to nie wyścig, a taka integracja pozytywnie przełoży się na większy komfort psychiczny i lepsze wyniki w nauce.

Psycholog w każdej szkole 

Wsparcie ze strony szkolnego psychologa, to pomoc w rozwoju dziecka, ale również - poczucie bezpieczeństwa. Polska jeszcze przed pandemią była w europejskiej czołówce pod względem samobójstw wśród nieletnich. W 2018 r. życie odebrało sobie 97 dzieci, w 2019 - 98 dzieci, a w 2020 - 116, z czego najmłodsze miało 8 lat. Pandemia, lockdown i nauka zdalna tylko pogłębiły te problemy. Tylko w trakcie pierwszego lockdownu prawie połowa (44 proc.) nastolatków zgłaszała objawy depresji. W ciągu pierwszego kwartału 2021 aż 271 dzieci podjęło próbę samobójczą. To o 271 dzieci za dużo. 

Dentysta w każdej szkole

Każdy uczeń musi być objęty bezpłatną opieką dentystyczną, na którą będzie składać się zarówno profilaktyka stomatologiczna, jak i leczenie. Gabinet dentystyczny musi znajdować się w każdej szkole,tam gdzie placówki są niewielkie i ciężko byłoby tam utrzymać taki gabinet, rozwiązaniem są mobilne gabinety w busach. 

Darmowy ciepły posiłek w każdej szkole 

Według różnych od 600 tys. do nawet miliona dzieci korzystało z posiłków w szkole - dla wielu z nich był to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Dlatego każdy uczeń i uczennica muszą mieć możliwość zjedzenia ciepłego i zdrowego posiłku w szkolnej stołówce. Posiłku, za który rodzice nie zapłacą ani złotówki i o który nie trzeba będzie prosić ani się go wstydzić. 

Program "Młodzi Europejczycy" 

Studencki program Erasmus to wielki europejski sukces. Czas na kolejny krok - czyli uczniowskie wymiany z młodzieżą z całej Europy. Taka inicjatywa będzie szansą dla uczniów z małych miejscowości i większych miast na kontakt i wymianę doświadczeń z rówieśnikami z innych państw europejskiej wspólnoty. 

Alimenty to nie prezenty

Już w marcu 2021 r. złożyliśmy projekt ustawy, który wprowadza alternatywną drogę uzyskiwania świadczeń alimentacyjnych, poprzez alimentacyjny nakaz zapłaty, którym ustalane byłyby alimenty w wysokości wyliczanej proporcjonalnie do wysokości najniższego wynagrodzenia. Oczywiście, jeżeli rodzice uznają, że ta kwota jest za niska lub za wysoka, to będą mogli iść do sądu i przeprowadzać całą tą wielomiesięczną procedurę.  

Dzień Dziecka Jaskulski

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała:

Dzień Dziecka jest wesołym świętem, ale nie zawsze dzieciom jest wesoło. W dzisiejszym wywiadzie z ordynatorką Szpitala Psychiatrycznego dla Dzieci w Józefowie, w którym powiedziała, iż maj jest miesiącem, w którym ma miejsce najwięcej prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci. Nieprzypadkowo jest to końcówka roku szkolnego, stres, natłok zajęć, obecnie dochodzi jeszcze zdalny tryb nauki.  

Rozwiązaniem tych problemów, z którymi nie zawsze mogą się uporać sami rodzice jest propozycja psychologa i psycholożki w każdej szkole. Jest to niezbędne rozwiązanie, aby dzieci mogły odbudować swoje relacje z rówieśnikami po pandemii, ale także nauczyły się radzić sobie ze stresem. A polska szkoła generuje stres i jej tryb nauczania: zakuć, zdać, zapomnieć. Wiedza nie zostaje w głowie, ale zostaje w niej stres.  

Nauczyciele powinni mieć również możliwość dokształcania się w tym kierunku, aby móc wychwytywać już w pierwszych momentach zagrożenia i móc reagować jak najszybciej. Współpraca między rodzicami, nauczycielami i uczniami w tym względzie jest niezbędna.  

Pragniemy też zadbać o coś co jest zdrowiem w bardziej tradycyjnym rozumieniu, o opiekę stomatologiczną, która była kiedyś obecna w polskich szkołach. Wszędzie tam, gdzie szkoły są niewielkie i ciężko byłoby utrzymać taki gabinet, rozwiązaniem są mobilne wersje w busach.  

Psycholog w każdej szkole, dentysta w każdej szkole – Lewica to zrobi.  

Artur Jaskulski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Polscy studenci i polskie studentki od 23 lat korzystają z programu Erasmus. Ten program to jeden z największych sukcesów Unii Europejskiej oraz olbrzymia szansa rozwoju i nauki dla setek tysięcy młodych osób. Sam miałem przyjemność uczestniczyć w wymianie w Niemczech i wiem jak cenne było to doświadczenie. Dzięki temu wyjazdowi zdecydowanie poprawiły się moje zdolności językowe, ale też interpersonalne.  

Ale czas na kolejny krok! Program „Młodzi Europejczycy” to uczniowskie wymiany z młodzieżą z całej Europy. Taka inicjatywa będzie szansą dla uczniów z małych miejscowości i większych miast na kontakt i wymianę doświadczeń z rówieśnikami z innych państw europejskich. Konieczne jest zwiększenie dostępności uczestnictwa w programie. Apelujemy do uczelni o uproszczenie procedur administracyjnych oraz wzywamy instytucje europejskie do konkretnego wsparcia programu i zwiększenia środków z unijnego budżetu na program edukacyjne, aby nie stanowił on również bariery ekonomicznej dla młodych ludzi, których są ciekawi świata i nowych doświadczeń.  

Program „Młodzi Europejczycy” powinien być skierowany nie tylko dla studentów, ale także dla uczniów szkół średnich, aby jak najszybciej mogli nabyć umiejętności nie tylko teoretyczne, ale i praktyczne nabywając doświadczenie w instytucjach współpracujących ze szkołami i uczelniami.  

Zadbajmy o rozwój młodego pokolenia i wprowadźmy program Młodzi Europejczycy, aby polska młodzież mogła nabyć cenne doświadczenie potrzebne na rynku pracy. 

 

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem