fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Andrzej Szejna o reparacjach powojennych od Niemiec

- Rząd PRL-u zrzekł się reparacji wojennych z dniem 1 stycznia 1954 roku wobec Niemiec za wszystkie okropne zniszczenia wyrządzone podczas II wojny światowej - wskazał. Jak podkreślił, to było "nawet 67% polskiego przemysłu, zginęło ponad 16% obywateli polskich". - Te reparacje rzeczywiście się należały – zaznaczył.

Jak jednak dodał, "pod wpływem Związku Radzieckiego PRL uznał, że nie są one konieczne w zamian, bo to nie była deklaracja jednostronna, za uznanie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej". - Przez co de facto Niemcy traciły praktycznie 1/3 swojego terytorium sprzed II wojny światowej - dodał. - Było to uznawane więc niejako jako transakcja wymienna - powiedział.

- Uważam, że trzeba się bardziej przyjrzeć nie tylko temu, że żyjemy w zupełnie innych czasach i jesteśmy w Unii Europejskiej, a Niemcy są sojusznikiem Rzeczpospolitej Polskiej w NATO, ale temu, czy są w ogóle jakiekolwiek prawne możliwości dochodzenia tych roszczeń - wskazał. - Obawiam się, że nie - powiedział.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem