fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Lex TVN zawetowane. „Pan Andrzej Duda to żaden bohater, tak powinien zachowywać się prezydent, który ma do czynienia z niekonstytucyjnym prawem” 

Komentarz do prezydenckiego veta nowelizacji ustawy medialnej, powszechnie znanej jako Lex TVN. 

Krzysztof Gawkowski Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedział: 

Ustawa Lex TVN trafiła do kosza, a weto prezydenta było oczekiwane. Lex TVN to było złe prawo, które ograniczało wolność mediów i wskazujące na złe intencje jego autorów. PiS za wszelką cenę chciało doprowadzić do cenzury mediów w Polsce. To nie udało się dziś, ale to nie oznacza, że nie trzeba patrzeć PiS-owi na ręce teraz oraz w przyszłości. Nie mamy przecież pewności, iż w przyszłości ta próba nie zostanie powtórzona.  

Andrzej Duda upokorzył Jarosław Kaczyńskiego oraz PiS i wyrzucił złą ustawę do kosza, jednakże nie przekreśla to win głowy państwa z przeszłości, nie przekreśla wielu ustaw, które nie powinny były wejść w życie.  

Za nami okres chocholego tańca wokół ustawy, która była procedowana przez pół roku i na końcu została nielegalnie przyjęta, aby w końcu upaść. Dobrze, że Polki i Polacy jeszcze przed sylwestrem dowiedzą się, że cenzura nie zostanie w mediach wprowadzona.  

Beata Maciejewska Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Dzisiaj możemy sobie powiedzieć, że pewne szaleństwo PiS-u, który chciał sobie podporządkować jedną ze stacji telewizyjnych, zostało na moment zatrzymane. To nie przekreśla win Prawa i Sprawiedliwości oraz wszelkich nieprawidłowości oraz machlojek, które przy okazji tej ustawy miały miejsce. Przypomnijmy chociażby ostatnie posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu, które zostało zwołane nielegalnie. Lewica w tej sprawie złożyła doniesienie do prokuratury w tej sprawie.  

Nie zgadzamy się na to, aby ustawy były procedowane w ten sposób. Nie zgadzamy się na to, aby przeciwko jednej stacji telewizyjnej został zaprzęgnięty cały aparat państwa, w celu podporządkowania sobie przekazu medialnego, aby PiS mógł wygrywać kolejne wybory. Na szczęście za wolnymi mediami stanęli ludzie w całej Polsce, w małym miasteczkach i dużych miastach odbywały się w tej sprawie demonstracje. Polki i Polacy pokazali jednoznacznie, że wolność słowa i dostęp do informacji oraz możliwość dowiadywania się tego co jest ważne oraz patrzenia władzy na ręce jest dla nas kluczowe.  

Dzisiaj można powiedzieć, że to dzięki wszystkim tym, którzy wychodzili na mróz i opowiedzieli się za wolnymi mediami, na chwilę mamy oddech, bo zna chwilę zatrzymaliśmy szaleństwo PiS-u. W imieniu Lewicy chciałabym za to tym wszystkim ludziom podziękować!  

Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedział: 

Pan Andrzej Duda to żaden bohater, tak powinien zachowywać się prezydent, który ma do czynienia z niekonstytucyjnym prawem. Tak Andrzej Duda powinien zachowywać się zawsze, kiedy trafi do niego projekt, który jest niezgodny z polską Konstytucją.  

Nie oznacza to, że prezydent Andrzej Duda wybielił swoje wszelkie winy z całego okresu swojej prezydentury. My nie mamy żadnych wątpliwości oraz złudzeń: presja ma sens. Po raz kolejny widzieliśmy, iż kiedy opozycja ze sobą współpracuje na partnerskich warunkach i zasadach wtedy osiąga sukces. Tak jak dzisiaj osiągnęliśmy sukces zarówno partii opozycyjnych, jak i Polek oraz Polaków.  

Widać, że to partnerstwo ma sens, jeżeli chodzi o odsunięcie PiS-u od władzy. Bo to nie jest tak, że jak dzisiaj Andrzej Duda zawetował tę ustawę, to PiS nie będzie chciał do niej powrócić. Lex TVN może powrócić w jeszcze gorszym wariancie, dlatego też cały czas musimy stać na straży wolności słowa oraz wolności mediów. Opozycja musi ze sobą współpracować na partnerskich zasadach, aby ostatecznie i definitywnie odsunąć PiS od władzy, żeby już nikt nigdy nie kierował do prezydent ustaw, które są niezgodne z Konstytucją i uderzają w naszą pozycję międzynarodową. 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem