fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Ukrainki zgwałcone przez Rosjan powinny mieć prawo do usunięcia ciąży w Polsce 

Z Ukrainy napływa coraz więcej informacji o aktach przemocy wobec kobiet ze strony żołnierzy rosyjskiej armii. - Ukrainki zgwałcone przez Rosjan powinny mieć prawo do usunięcia ciąży w Polsce – oświadczyły posłanki Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie.

7 dni na wydanie zgody na aborcję z przyczyny przestępstwa

- Był gwałt, może być ciąża. Prokurator w Polsce nie ma określonego czasu na wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej na terminację ciąży pochodzącej z gwałtu – mówiła posłanka Anita Kucharska Dziedzic. - Siedem dni, tyle wystarczy, aby prokurator mógł podjąć taką decyzję. Jako posłanki Lewicy wzywamy Ministra Sprawiedliwości do wprowadzenia poprawki do specustawy, która nadaje siedmiodniowy termin prokuratorowi na podjęcie decyzji o terminacji ciąży oraz do zapewnienia pełnej opieki ofiarom przestępstw wojennych – oświadczyła polityczka.

- Domagamy się od Ministra Zdrowia, aby zapewnił wszystkim zgwałconym kobietom - Polkom czy Ukrainkom - możliwość przerwania ciąży w każdym publicznym szpitalu, aby nie musiały jeździć z Rzeszowa do Szczecina, czy też z Lublina do Zielonej Góry – mówiła posłanka Wanda Nowicka. - One powinny mieć możliwość przerwania ciąży, jak najbliżej miejsca swojego pobytu. Panie ministrze, proszę pamiętać, że szpitale publiczne to nie są szpitale ewangeliczne i Pana rolą jest to zapewnić – oceniła polityczka.

Specustawa o ustawa o uchodźcach z Ukrainy

Wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, w tym ofiary działań wojennych uciekające z Ukrainy, powinny móc liczyć na natychmiastowe i bezpłatne wsparcie ze środków Funduszu Sprawiedliwości. - W tej chwili kobiety, które przeżyły taką traumę trafiają do życzliwych Polaków, do życzliwego społeczeństwa, a życzliwe musi być także państwo. Wszystkie osoby, które są ofiarami przestępstw mają pełne prawo do korzystania z Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządza Minister Sprawiedliwości – stwierdziła Anita Kucharska-Dziedzic.

- Wzywamy Ministra Sprawiedliwości do sprawdzenia czy wszystkie dysponujące pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwości organizacje zapewnią tym kobietom pomoc prawną, psychologiczną i medyczną. Czy zapewnią im tłumaczy, a nie ewangelistów. One nie potrzebują moralistów i ewangelistów, one potrzebują pomocy. Niech czeka na nie realne pomoc, a nie ulotka, w której napisano, iż ciąża pochodząca z gwałtu jest cudem. A jeżeli usunęłyby tę ciążę, to zachowałyby się gorzej niż sowieccy żołnierze, którzy je zgwałcili – oceniła posłanka.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem