fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

100 okręgów wyborczych. Kulasek: Jeżeli zostanie zmieniona ordynacja wyborcza, to powstanie jedna lista demokratycznej opozycji 

Wczorajsza konferencja w 25. rocznicę rozpoczęcia negocjacji przystąpienia Polski do NATO miała pokazać, że opozycja umie ze sobą rozmawiać. To też jest prztyczek w nos partii rządzącej, która ma zakusy na zmianę ordynacji wyborczej, żeby pokazać, że jeżeli zmienicie ordynację wyborczą na np. 100 okręgów, to opozycja jest w stanie dogadać się co do jednej listy.  

Nie będzie innego wyjścia, ponieważ arytmetyka jest nieubłagana. Przy założeniu, iż nie ma 41 okręgów wyborczych do Sejmu, ale 100, to próg zdobycia mandatu podniesie się powyżej 20 procent. Sytuacja stanie się więc zero-jedynkowa.  

Jeżeli zostanie zmieniona ordynacja wyborcza, to powstanie jedna lista demokratycznej opozycji. Jeżeli tak się nie stanie to opozycja wystartuje w różnych wariantach, z dwóch lub trzech list. My jako Lewica wybierzemy wariant najbardziej optymalny dla siebie, który pozowali nam wprowadzić jak największą liczbę posłów.  

Marcin Kulasek, poseł, sekretarz generalny Nowej Lewicy 
Kwadrans Polityczny, 21 września 2022 r. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem