fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Zawiadomienie do NIK po kontroli poselskiej w Agencji Rezerw Strategicznych. „Złapaliśmy rząd PiS na oszustwie w sprawie węgla” 

- Składamy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę Agencji Rezerw Strategicznych w sprawie zakupu węgla – oświadczyli posłowie Arkadiusz Iwaniak, Maciej Kopiec i Tomasz Trela podczas konferencji prasowej, na której podsumowali kontrolę przeprowadzoną w ARS. Jak podkreślili, gdyby Agencja zgodnie z zapowiedziami zakupiła węgiel, dziś w ten czy inny sposób pokazałaby go posłom, a nie stosowała uniki proceduralne.  

- Dziś w imieniu obywateli przyszliśmy się dowiedzieć, czy agencja powołana do tego, aby w sytuacji kryzysowej mieć węgiel w ogóle go posiada – mówił poseł Arkadiusz Iwaniak. - Złapaliśmy rząd PiS na oszustwie w sprawie węgla. Dzisiaj po raz trzeci udowadniamy Agencji Rezerw Strategicznych i premierowi Morawieckiemu, że oszukują społeczeństwo. Dzisiaj węgla nie ma i jutro pewnie też go nie będzie – ocenił. - Znakomicie podsumował to Jarosław Kaczyński, który powiedział, że „można palić wszystkim poza oponami” – dodał. 

Węgiel gdzie można kupić?

Kopiec 290922

Posłowie Lewicy już po raz trzeci na przestrzeni kilku miesięcy kontrolowali Agencję Rezerw Strategicznych. - W czerwcu byliśmy na pierwszej kontroli, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały, iż węgla może zabraknąć. Usłyszeliśmy wtedy, że od sierpnia ruszy sieć sprzedaży węgla w całej Polsce, że każdy w obrębie 50 km od swojego miejsca zamieszkania będzie mieć możliwość zakupić węgiel. To się nie wydarzyło, składów nie ma, węgla również, a ludzie zakładają komitety kolejkowe – oświadczył poseł Maciej Kopiec.  

Druga kontrola w ARS obyła się w lipcu, ale posłowie niewiele się dowiedzieli, ponieważ prezes przebywał wtedy na urlopie i nikt nie został upoważniony do rozmowy z parlamentarzystami. - To pokazuje, iż partia rządząca ma do problemów obywateli stosunek olewczy i kłamliwy. Tego nie da się już zakrzyczeć propagandą telewizji polskiej – podsumował Kopiec.  

Trela 290922

Trela: 22 lipca 2022 r. premier zapewniał, iż „węgla ma być nadmiar”. Już 6 września szef rządu obiecywał, iż „dostępność węgla

w całym sezonie grzewczym będzie bardzo wysoka”. A już wczoraj Mateusz Morawiecki przyznał,

iż „z węglem jest problem, zachęcam do autoraglamentacji”.

 Dziś było podobnie, prezes ARS znów był na urlopie i znów posłowie nie otrzymali żadnych istotnych informacji. - Jeżeli poskładamy sobie to co wczoraj mówił premier Morawiecki, to że tu nikt nie chciał z nami rozmawiać, to oznacza, że tego węgla co miał być to nie ma – mówił po zakończonej kontroli poseł Tomasz Trela.  

- Czym więc zajmowała się ta instytucja, która ma dbać o rezerwy strategiczne naszego kraju. Wydrukowaliśmy aktualności ze strony www Agencji Rezerw Strategicznych, to tu powinny być informacje o przetargach czy kontraktach na węgiel. A co mamy? Oferty pracy oraz wyniki naborów. Opada wszystko co może opaść – poinformował. - Ludzie płaczą i zastanawiają się, gdzie kupić węgiel. Węgla nie ma, ale jak ma być, skoro instytucja, która dostaje zlecenie od państwa i 3 mld złotych nic w tej sprawie nie robi. A prezesa dziś tu nie ma, ponieważ on boi się wyjść i powiedzieć nam prawdę, że nic w tym zakresie nie zrobił – podkreślił. 

- Dlatego też składamy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę Agencji Rezerw Strategicznych w sprawie zakupu węgla. Pragniemy, aby urzędnicy NIK sprawdzili co od 24 lutego 2022 r. zrobiła ta rządowa agencja, aby zabezpieczyć w ten surowiec Polki i Polaków – oświadczył. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem