fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bezpieczna Rodzina w Wielkopolsce. Lewica ma kompleksowy plan walki z drożyzną

Dziś Lewicowa trasa dotarła do Wielkopolski, byliśmy od rana na targowiskach w Koninie, w Nowym Tomyślu, w Poznaniu, w Śremie oraz w Witkowie. Oczywiście rozmowy twarzą w twarz, bez ochroniarzy i na każdy temat. Następie konferencja prasowa na poznańskim rynku, a na zakończenie dnia otwarte spotkania z mieszkańcami Konina, Piły, Leszna czy też Ostrowa Wielkopolskiego.

Tomysl 231122

Drożyzna PiS

O czym mówią ludzie w Polsce? O tym, że biednieją i za te same pieniądze mogą kupić coraz mniej. Publikowane badania GUS mówią dokładnie to samo - realnie Polki i Polacy zarabiają mniej i co za tym idzie kupują mniej.

Polki i Polacy nie powinni płacić za błędy obecnej ekipy rządzącej. Podczas spotkań Lewica prezentuje kompleksowy program walki z drożyzną, który uchroni wiele osób przed biedą. Lewica ogłaszając gotowość wzięcia odpowiedzialności za kraj, tłumaczy jak Polska będzie wyglądała po PiS.

Ograniczać inflację, chronić najsłabszych, utrzymać wzrost gospodarczy

Lewica mówi jasno: należy ograniczać inflację w Polsce, chronić najsłabszych oraz utrzymać wzrost gospodarczy. W tym celu proponujemy wzmacniać inwestycje w Polsce, przede wszystkim w odnawialne źródła energii – co jest powiązane z odblokowaniem pieniędzy w ramach KPO, to działanie powinno też pomóc w ustabilizowaniu ceny złotego. Należy też ograniczyć zużycie energii przez odbiorców indywidualnych co powinno obniżyć popyt na energię - temu służy bon na zakup energooszczędnych urządzeń AGD w wysokości 2500 zł. Trzeba ograniczyć wzrost marż koncernów energetycznych, w tym celu proponujemy ustawę o ograniczeniu marż koncernów paliwowych oraz podatek od zysków nadzwyczajnych firm energetycznych. Ze środków z tego podatku powinny być finansowane pakiety osłonowe dla użytkowników energii.

Czarzasty Zandberg 231122

Bezpieczna Rodzina

Ludzie pracy dwa razy płacą za obecny kryzys. Pierwszy dlatego, że nie otrzymają podwyżek nawet na poziomie inflacji, a drugi poprzez wzrost cen, czyli za te same produkty i usługi zapłacą więcej. W budżecie na 2023 zapisano prognozę inflacji na 9,8 procent, będzie więcej, rząd zapowiada wzrost płac dla budżetówki na poziomie 7,8 procent. Lewica domaga się 20 procentowej podwyżki dla sfery budżetowej.

Bezpłatny posiłek w szkole

Dzieci nie mogą być tarczą na antyinflacyjnej wojnie. Lewica złożyła projekt ustawy, który zagwarantuje bezpłatny posiłek dla każdego ucznia szkoły podstawowej. Dziś około 900 tysięcy dzieci żyje w ubóstwie i idąc do szkoły często przychodzą tam głodne. Posłanki i posłowie Lewicy chcą to zmieć i proponują inwestycję w zdrowy rozwój 3 mln uczniów szkół podstawowych.

Ueberhan 231122

Bezpieczny Senior

W trakcie trasy Lewica promuje również pomysł „Renty Wdowiej”. Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponują, aby pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem do 10 lat wstecz.

Witkowo 231122

„Renta Wdowia” jest jednym z elementów polityki senioralnej Lewicy. „Bezpieczny senior” to również: dodatkowa waloryzacja rent i emerytur, podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł, podniesienie minimalnej renty i emerytury; leki za 5 zł oraz senioralny Bon Turystyczny.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem