fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Lewica w przyszłym rządzie będzie gwarantem tego, że aborcja będzie legalna, darmowa i bezpieczna

- Nie potrzebujemy żadnego referendum – oświadczyła posłanka Katarzyna Kotula, komentując propozycję liderów PSL i Polski 2050 przeprowadzenia referendum w sprawie prawa do przerywania ciąży. - Lewica w przyszłym rządzie będzie gwarantem tego, że aborcja będzie legalna, darmowa i bezpieczna. Będziemy tam po to, aby pilnować tego, żeby naszym przyjaciołom konserwatystom i ludowcom nie wydawało się, że dobrym pomysłem jest powrót do zgniłego kompromisu – kontynuowała polityczka. 

- Nie potrzebujemy żadnego referendum, aby oddać kobietom prawo wyboru, ponieważ społeczeństwo już zdecydowało. Kiedy w 2016 r. SLD proponowało referendum w sprawie aborcji, poparcie dla liberalizacji prawa do przerywania ciąży wynosiło w sondażach 20 procent, dzisiaj jest na poziomie 60-70 procent – oceniła posłanka Lewicy. 

W 2016 r. myliłem się  

Zdaniem Włodzimierza Czarzastego propozycja SLD przeprowadzenia referendum dotyczącego kwestii przerywania ciąży to był błąd. - W tej sprawie myliłem się. Od tego czasu przeprowadziłem wiele rozmów z kobietami i środowiskami feministycznymi, zostałem przekonany do zmiany zdania – mówił wicemarszałek Sejmu. - W czym nie zmieniłem zdania? W sprawie prawa kobiet do przerywania ciąży do 12 tygodnia, lewica zawsze tak uważała i składała w tej sprawie projekty ustaw. Kobieta ma prawo do podejmowania decyzji względem własnego ciała, tak uważałem i dalej tak uważam – oświadczył Czarzasty.  

- Pod rządami PiS prokuratura Ziobry ściga dzisiaj aktywistki takie jak Justyna Wydrzyńska, które pomagają innym kobietom przerywać ciążę, a także pacjentki oraz lekarki. Minister Ziobro do poduszki czyta akta medyczne pacjentek, począwszy od 1996 r., tak jak to się stało w przypadku doktor Marii Kubisy. Lewica w rządzie będzie gwarantem tego, że prawa kobiet będą naprawdę przestrzegane, a sprawa aborcji zostanie załatwiona raz na zawsze, a każda Polka będzie miała do niej dostęp. Legalna, darmowa, bezpieczna aborcja, bez podawania przyczyny i bez kompromisów – mówiła Katarzyna Kotula.  

Europejskie standardy w opiece okołoporodowej  

Lewica prócz liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży proponuje europejskie standardy opieki okołoporodowej oraz dostęp do darmowej i nowoczesnej antykoncepcji. - Doprowadzimy do tego, że kobiety w Polsce będą się czuły bezpieczne, że będą mogły zajść w ciążę wtedy, kiedy będą na nią gotowe. Zagwarantujemy też im dostęp do badań oraz do dobrej opieki medycznej, a przede wszystkim do wysokich standardów opieki okołoporodowej. Pod rządami PiS kobiety w ciąży umierają w polskich szpitalach – stwierdziła posłanka.  

Darmowa i nowoczesna antykoncepcja  

- Żeby kobiety w Polsce miały dostęp do refundowanej i nowoczesnej antykoncepcji, aby tabletka „dzień po” nie była dostępna tylko na receptę, ale aby można ją było kupić w zwykłej drogerii. Żeby nie trzeba było jeździć po całej Polsce i szukać lekarza lub też wyjeżdżać do Niemiec – kontynuowała.  

Refundacja in vitro z budżetu państwa 

Jak poinformowała w walce z kryzysem demograficznym Lewica proponuje również dostęp do darmowych zabiegów in vitro.  

- Lewica stoi przy boku tych, których PiS dyskryminuje, odarło z godności lub też zostawiło na pastwę losu - osoby z niepełnosprawnościami, kobiety oraz społeczność LGBT – poinformowała. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem