fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Podsumowanie Okrągłych Stołów wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Polsce

Debata pt. "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży powinno być priorytetem każdej władzy" to podsumowanie 18-stu regionalnych okrągłych stołów Lewicy w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W rozmowie udział wzięli psycholodzy, psychiatrzy, związkowcy, nauczyciele młodzież oraz parlamentarzyści.  

- Przygotowaliśmy na dziś zbiór postulatów, ale to nie są wszystkie nasze propozycje, ale ta część, która w następnych tygodniach przełoży się na propozycje rozwiązań legislacyjnych oraz wniosków do ministerstw - mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz, pomysłodawczyni i inicjatorka Okrągłego Stołu Zdrowia o Problemach Psychiatrii Dziecięcej oraz formatu spotkań regionalnych o problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.  

Piechna Wieckiewicz 040723

Postulaty Okrągłego Stołu wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży  

  1. Powołanie Zespołu Międzyresortowego ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
  2. Psycholog dostępny w każdej szkole i edukacja emocjonalna w podstawie programowej.
  3. Dostęp do opieki psychologicznej bez zgody rodziców od 15.
  4. Uchwalenie ustawy o zawodzie psychologa.
  5. Zwiększenie nakładów na wynagrodzenia i infrastrukturę w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
  6. Objęcie pomocą psychologiczną całej rodziny w ramach standardu opieki nad dzieckiem w kryzysie.
  7. Obowiązek finansowania interwencyjnej pomocy i terapii posttraumatycznej dla dzieci - ofiar i świadków przemocy z Funduszu Sprawiedliwości.
  8. Monitorowanie zagrożeń zdrowia psychicznego u dzieci przez nauczycieli już od przedszkola i przez pediatrów w ramach bilansów.
  9. Szkolenia dla nauczycieli z rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

- To nie jest sprawa polityczna, to nie są postulaty prawicowe czy lewicowe, ten problem musi zostać rozwiązany – stwierdził Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu. - Jeżeli Lewica będzie miała wpływ na współrządzenie to je zrealizujemy – zadeklarował.  

Czarzasty 040723

W 18 regionalnych spotkaniach udział wzięło ponad 900 osób. - Dzięki nim uzyskaliśmy unikatową wiedzę o problemach, którą wykorzystamy, kiedy przejmiemy odpowiedzialność za kraj – mówiła posłanka Marcelina Zawisza. To nie koniec kolejne wydarzenia w ramach formatu regionalnego Okrągłego Stołu wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży już niedługo odbędą się np. w Częstochowie.  

- Mamy nadzieję, że wdrożenie naszych postulatów przyczyni się do tego, iż w kolejnych latach liczba prób samobójczych będzie mniejszaPaulina Filipowicz z Fundacji GrowSpace, która swoim raportem o liczbie prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży poruszyła opinię publiczną i rozpoczęła debatę publiczną na ten temat.  

Filipowicz 040723

- W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a jako państwo nie potrafimy zaopiekować się tymi, które żyją. W 2022 r. było 2000 prób samobójczych, z tego 150 było skutecznych. Musimy zrobić wszystko, aby ten trend odwrócić. Jako dorośli, jako osoby stanowiące prawo musimy zrobić wszystko, aby tak się stało – mówił poseł Paweł Krutul nawiązując do raportu Fundacji GrowSpace. 

- Największą wartością 18 regionalnych i dzisiejszego spotkania jest obecność na nich młodych ludzi. Nic o Was, bez Was – podkreślił poseł Marek Rutka

- To nie jest tak, że dzieci nie wołają o pomoc, ale często boją zbagatelizowania problemu. Rodzice, kiedy dziecko ma problemy kardiologiczne bez problemu zgadzają się na wizytę u lekarza, ale w sytuacji, w której chcą iść do psychologa słyszą często: dlaczego, przecież nie jesteś wariatem? - stwierdziła Wiktoria Lasota z Federacji Młodych Socjaldemokratów.  

Lasota 040723

- Jestem zbudowany tym, że większość postulatów, które tutaj się znalazły wywodzą się wprost z uchwał przyjętych przez Parlament Młodych. Dziękuję, że zostaliśmy potraktowani poważnie. Teraz ważnym jest, aby one weszły w życie – mówił Hubert Taładaj, koordynator główny Parlamentu Młodych. - Jeżeli tak się stanie, to będziemy żyć w lepszych kraju – dodał. 

Taladaj 040723

Emila bartkowska-Młynek zaapelowała, aby konsultować rozwiązania z młodymi ludźmi, „my chcemy działać”.  

Prócz 9 zaprezentowanych postulatów uczestnicy debaty zaprezentowali szereg kolejnych propozycji, które mają poprawić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.  

- Bardzo ważna jest profilaktyka, gdyby ona działała prawidłowo nie byłoby tylu trudnych i dramatycznych przypadków jak dzisiaj – mówiła Aleksandra Lewandowska, Krajowa Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. 

Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku zwrócił uwagę na zagrożenie związane ze wzrostem kosztów uzyskania pomocy psychologa czy psychiatry, co będzie skutkować jeszcze większym ograniczeniem dostępności tego typu usług. - Stanie się tak bez zwiększenia nakładów ze strony państwa – podkreślił. Jak zauważył potrzebny jest system pomocy psychologicznej, zbudowany przez państwo, w którym szpital będzie ostatecznością.  

Dziemianowicz Bak 040723

Ważnym elementem takiego systemu powinien być psycholog dostępny w każdej szkole, jednakże nie chodzi tylko o zwiększenie liczby specjalistów pracujących w placówkach edukacyjnych, ale też o zmianę przepisów. - Dziś psycholog szkolny może jedynie porozmawiać i skierować dziecko do poradni, ale jeżeli mamy mieć tych psychologów szkolnych to powinniśmy im pozwolić działać. Ale powinniśmy być też pewni, że młody człowiek trafia do prawdziwego specjalisty, dlatego potrzebne jest uchwalenie ustawy o zawodzie psychologa, który definiuje kto nim jest, a kto nim nie jest – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Zagwarantować ma to ustawa o zawodzie psychologa, która została złożona w Sejmie przez Lewicę w 2021 r., a która powstała we współpracy ze Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Psychologów.  

- Ta ustawa zagwarantuje dostęp do dobrej opieki psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – oceniła przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów Katarzyna Sarnicka

Mizerska Beata, Krajowe stowarzyszenie zrzeszające psychoterapeutów Gestalt stwierdziła, iż „tak jak potrzebna jest ustawa o zawodzie psychologa, to potrzebna jest ustawa o zawodzie psychoterapeuty”.  

Jak podkreślił psychiatra dzieci i młodzieży Artur Wiśniewski opieka nad młodymi ludźmi powinna opierać się na zasadzie 3Z - „zauważ, zrozum i zadziałaj”. - Zawód psychologa jest strasznie wypalający, dlatego też osoby, które zajmują się pomoc, również jej wymagają – ocenił. 

Wielu uczestników dyskusji zwracało uwagę na bardzo istotną rolę systemu edukacji w pracy nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Zdaniem posłanki Darii Gosek-Popiołek polskie szkoły nastawione są na sukces, „na dużą liczbę piątek i szóstek”. - Brakuje jednak lekcji z radzenia sobie z emocjami – podkreśliła.  

Gosek Popiolek 040723

- Bijemy niechlubne rekordy w próbach samobójczych na świecie. Rozwiązaniem jest wprowadzenie standardów opieki nad dziećmi we wszystkich placówkach edukacyjnych, aby opiekunowie potrafili rozpoznać problem – mówiła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic

Jak podkreśliła pieniądze na opiekę psychologiczną ofiar przemocy znajdują się w Funduszu Sprawiedliwości. - Szkolenia powinni przechodzić również funkcjonariusze policji – dodał Jakub Wojtasik z Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom.  

Wanda Nowicka zachęcała do wykorzystania social mediów w procesie informowania młodych osób o numerach kontaktowych do telefonów zaufania oraz miejscach, do których mogą zwrócić się o pomoc.  

Marta Kowalik ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych stwierdziła, że osoby niosące pomoc nie mają komfortowych warunkach pracy, ponieważ rozwiązania systemowe dodatkowo obciążają kadrę psychicznie, jak i fizycznie. - Szczególnym problemem jest liczba godzin, którą spędzamy w pracy – dodała. Jak poinformowała braki kadrowe są również wynikiem proponowanej przez placówki medyczne formy zatrudnienia psychoterapeutów i psychologów, którym oferowane są nie etaty, ale kontrakty. 

Reprezentantka Parlamentu Młodych RP Marianna Dróżdż zwróciła uwagę, iż bez rozwiązania problemu wykluczenia komunikacyjnego, nie uda się zwiększyć dostępności do psychiatrów i psychologów. - Jestem mieszkanka małej miejscowości i wiem jak ciężko poradzić sobie z trudami życia codziennego, kiedy dostęp do pewnych usług medycznych jest ograniczony – mówiła.  


Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem