fbpx

Nowa Lewica

Opis

Urodził się w 1938 roku w miejscowości Zwartberg, prowincja Limburg, w Belgii, jako najstarszy syn Edwarda Gierka. W 1947 przyjechał do kraju.

W 1961 ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.  W latach 1962-65 odbył staż aspirancki w Moskiewskiej Wyższej Szkole Samochodowo-Mechanicznej (MAMI), który zakończył obroną rozprawy doktorskiej (kandydackiej) poświęconej problematyce opracowania racjonalnych podstaw projektowania automatycznych linii odlewniczych (1965 r.).

Kolejne stopnie kariery naukowej na Politechnice Śląskiej:

  • stopień doktora habilitowanego w 1968,
  • tytuł profesora nadzwyczajnego w 1972,
  • profesora zwyczajnego w 1978

Od ukończenia studiów pracuje na Politechnice Śląskiej.

Od 1972 był organizatorem Instytutu Inżynierii Materiałowej na Wydziale Metalurgii Politechniki Śląskiej.  W trakcie kilkuletniego urlopu bezpłatnego w latach osiemdziesiątych został zatrudniony jako profesor-gość na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Po powrocie, od 1989 do 1991 kierował Zakładem Materiałoznawstwa i Technologii Materiałów w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej, a od 1991 jest kierownikiem Katedry Technologii Stopów Metali i Kompozytów.
W swoim dorobku naukowym posiada ponad 200 publikacji. Jest autorem lub współautorem ponad 80 patentów. Był dotychczas promotorem 26 zakończonych rozpraw doktorskich.

Od 1973 jest członkiem-korespondentem PAN.

Ponadto, od 1970 roku jest członkiem Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego NOT, od 2001 roku członkiem Zarządu Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. E. Gierka, a także członkiem PTN i Komitetów PAN.
Odznaczony Orderem "Sztandaru Pracy II Klasy", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużonego dla Obronności Kraju oraz Medalem Edukacji Narodowej.
Należy do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Odlewników.
Bezpartyjny.

W wyborach parlamentarnych w 2001 r. Adam Gierek został senatorem RP. Pracował w sejmowej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (2001-2004), Komisji Ustawodawstwa i Praworządności (2001-2003) oraz Komisji Ochrony Środowiska (2004).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. Adam Gierek został wybrany deputowanych i dołączył do Grupy Parlamentarnej Europejskich Socjalistów.
W kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. Adam Gierek ponownie został wybrany Eurodeputowanym i pozostał w tej samej frakcji, która zmieniła nazwę na Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem